Zalety fotowoltaiki

16.03.2021 | Blog

Z roku na rok fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, jako odnawialne źródło energii jest nie tylko ekonomiczna i ekologiczna, ale także jest stabilną inwestycją. Jej zalety są niepodważalne zwłaszcza wtedy, kiedy weźmie się pod uwagę dotychczasowe rachunki za prąd. Poznaj wiele korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych.

Darmowe źródło energii

Energia, która pochodzi ze słońca, jest za darmo. Co więcej, jest to źródło odnawialne i ogólnodostępne, dzięki czemu masz do niej nieograniczony dostęp.

Niezależność od cen prądu

Nieoczekiwane podwyżki cen prądu mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Instalacja paneli fotowoltaicznych to niezależność od wzrostu cen prądu na kolejne 40 lat. Zatem jest to rozwiązanie, które umożliwia oszczędność pieniędzy. 

Jednak okres zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy, zwłaszcza jeśli korzysta się z systemów wsparcia, np. system upustów czy dotacje. Po tym okresie wytwarzana przez system energia jest całkowicie darmowa. Ponadto na rynku można zauważyć ciągły wzrost cen energii, a użytkownik instalacji fotowoltaicznej nie odczuwa tych zmian. 

Możliwość uzyskania dofinansowania

Obecnie istnieje możliwość wsparcia finansowego w formie dotacji oraz pożyczki z niskim procentem na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Szansę taką daje rządowy program Mój Prąd.

Ekologiczność ogniw fotowoltaicznych

Niska szkodliwość dla środowiska to jedna z najczęściej podkreślanych zalet fotowoltaiki. Przy stałej produkcji prądu, panele fotowoltaiczne nie emitują dwutlenku węgla, co oznacza, że nie ingeruje on w środowisko i nie wytwarza szkodliwych substancji dla ludzi i zwierząt. Nie wytwarza także opadów, a do prawidłowego funkcjonowania nie trzeba doprowadzać wody.

Nadwyżki prądu – do wykorzystania 

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie całoroczne, jednak ilość wytworzonej energii różni się w zależności od sezonu. Oznacza to, że nadwyżki prądu można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej. Taką nadwyżkę można potem odebrać w okresie zmniejszonej wydajności fotowoltaiki. 

Niezawodność fotowoltaiki

Początkowo ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane były do zasilania satelitów i sond kosmicznych, czyli do pracy w ciężkich warunkach. Gwarancja zazwyczaj wynosi 25 lat, jednak wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, mogą być sprawne nawet przez 40 lat. 

Szybki i różnorodny montaż 

Cały montaż instalacji trwa zwykle 2-3 dni. Ponadto, jeżeli moc paneli nie przekracza 50 kW, a konstrukcja nie ma więcej niż 3 metry, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Oprócz tego panele można zamontować na dachu domu (płaskim lub skośnym), ale również na gruncie czy budynkach, które przylegają do domu, np. garażu, czy obiektach gospodarczych. Wymogiem jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego.

Brak przerw w dostawie prądu

Fotowoltaika skonstruowana jest w taki sposób, że wytwarza energię elektryczną niezależnie od warunków atmosferycznych. To oznacza, że nigdy nie nastąpi całkowity spadek produkcji energii elektrycznej. Oprócz tego instalacja fotowoltaiczna sprawna jest również w miejscach, które oddalone są od linii elektrycznych. 

Bezobsługowy sprzęt, który podnosi wartość nieruchomości

Właściwie zaprojektowana oraz zamontowana instalacja na co dzień nie wymaga żadnej ingerencji i nakładów pracy, ponieważ jest bezobsługowa, a także odporna na działanie czynników atmosferycznych, nawet gradu. Ponadto ma wpływ na ostateczną wartość nieruchomości. To oznacza, że stanowi inwestycję o wysokiej stopie zwrotu. 

Bezpieczeństwo energetyczne

Zaletą fotowoltaiki jest także pewność, że pokryje ona zapotrzebowanie na energię elektryczną również w przyszłości. Pozwala to także uniezależnić się od dostawców prądu z zewnątrz. 

Niskie natężenie dźwięku

Praca paneli fotowoltaicznych jest bardzo cicha, co powoduje, że jest to doskonałe rozwiązanie dla gęsto zabudowanych obszarów. Dźwięk wytwarza jedynie falownik (około 18-25 dB). Odpowiada to ludzkiemu szeptowi.

Ulga podatkowa

W ramach ulg termomodenizacyjnych można odliczyć od podatku instalację fotowoltaiczną, co pozwala na uzyskanie zwrotu w wysokości do 16 860 złotych.

Szerokie zastosowanie

Wielkość całej instalacji ustala się na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania mocy indywidualnie do każdego przypadku. To daje duży komfort, ponieważ niezależnie od planowania inwestycji dla gospodarstwa domowego, czy małego przedsiębiorstwa albo dużego zakładu produkcyjnego, zawsze istnieje możliwość doboru odpowiedniej wielkości fotowoltaiki tak, aby pracowała optymalnie oraz generowała oszczędności.

Wiele zalet ogniw fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Wysokiej jakości urządzenie gwarantuje szybki zwrot inwestycji oraz oszczędności na długie lata. Również w przypadku awarii zasilania w dużych sieciach energetycznych, które związane są ze zmianami klimatycznymi, instalacja fotowoltaiczna wydaje się być bardzo rozsądną inwestycją.