Wydajność paneli fotowoltaicznych

16.03.2021 | Blog

Jeżeli ochrona środowiska jest dla Ciebie istotna, a przy okazji chciałbyś obniżyć rachunki za energię elektryczną, idealnym rozwiązaniem będzie zakup instalacji fotowoltaicznych. Wydajność takiego sprzętu jest na tyle wysoka, że z pewnością będziesz zadowolony z takiej inwestycji!

Czym jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne odpowiadają za zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Są one zatem doskonałym pomysłem dla osób, które chciałyby oszczędzić sporą sumę pieniędzy, a przy tym dbać o środowisko – panele fotowoltaiczne są bowiem na tyle wydajne, że wybrane gospodarstwo domowe z pewnością będzie otrzymywało znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Warto również podkreślić, że panele są niezwykle łatwe w obsłudze, a ich montaż nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Po prostu przyłącza się je do instalacji elektrycznej w budynku czy domu, co przynosi naprawdę ogromne korzyści! Jeśli chodzi o moc paneli fotowoltaicznych, wybór jest naprawdę spory – w takiej sytuacji warto wspomóc się radą pracowników firmy, w której dokonuje się zakupu.  

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych, odpowiedź zależy od wielu czynników –  przede wszystkim wielkości instalacji fotowoltaicznej, którą kupiłeś, a także miejsca, gdzie została zamontowana. Z przeprowadzanych badań jasno wynika, że panel fotowoltaiczny skierowany na południe, który ma moc 1kWp, może w ciągu roku wyprodukować 900-1100 kWh energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne o mocy 10kWp są natomiast na tyle wydajne, że mogą wyprodukować aż 10Mwh w ciągu roku.

Wydajność pojedynczego panelu fotowoltaicznego zależy również od nasłonecznienia – produkcja energii jest znacznie większa latem, gdzie nie dochodzi do zacieniania paneli. Niższa temperatura sprawia, że znacznie mniej fotonów dociera do ogniw paneli –  zbyt wysoka może skutecznie zablokować działanie takich paneli. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku przegrzania się elementów, które będą pracowały za długo w niesprzyjających warunkach. Na szczęście w naszych warunkach klimatycznych tego typu awarie zdarzają się niezwykle rzadko, jednak warto o tym pamiętać, jeśli z naszymi panelami będzie coś nie tak. Na szczęście takie uszkodzenia można bardzo łatwo naprawić – ważne zatem, by kupować panele u renomowanego sprzedawcy, który zapewni nam gwarancje na te produkty.

Wydajność paneli w Polsce- według przeprowadzanych badań – jest najwyższa w maju. Może ona znacząco spaść w lipcu, który w ostatnich latach jest coraz gorętszy, a temperatura powietrza przekracza wówczas trzydzieści stopni Celsjusza.

Moc paneli fotowoltaicznych

Wybór odpowiedniej mocy jest niezwykle ważna do tego, by wydajność instalacji fotowoltaicznej przynosiła spodziewane efekty. W tym z pewnością pomocni będą pracownicy firmy zajmującej się fotowoltaiką, ale wstępne obliczenia możesz wykonać samodzielnie! W Internecie dostępne są kalkulatory, które pozwalają na dość szczegółowe obliczenie mocy paneli, która będzie pożądana w danym przypadku. 

Na to, czy panele fotowoltaiczne będą dobrze działały, a ich instalacja przyniesie korzyści, mają wpływ również inne czynniki. Ważne, by instalacja nie była zamontowana w odpowiednim miejscu. Nie może jej zacieniać drzewo oraz znajdujące się w pobliżu budynki. Wybranie dobrego miejsca na zamontowanie paneli jest bardzo ważne, gdyż są one w stanie generować odpowiednią ilość energii elektrycznej dla domu, jedynie będąc odpowiednio nasłonecznione. Warto jeszcze dodać, że inwestycja taka nie jest dodatkowo zbyt dużym obciążeniem finansowym, a koszt zakupu paneli fotowoltaicznych z pewnością szybko się zwróci!

Zamontowanie paneli słonecznych to rozwiązanie, które przynosi korzyści na wielu różnych płaszczyznach. Nie tylko jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska. Panele wytwarzają jedynie czystą energię, która nie wpływa niekorzystnie na otoczenia – tak, jak w przypadku spalania węgla czy ropy.