Polska pogoda a fotowoltaika

16.03.2021 | Blog

Nie da się ukryć, że energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł musi być coraz częściej wykorzystywana. Z biegiem czasu standardem będzie korzystanie z najróżniejszych urządzeń, które będą w stanie generować prąd z różnych czynników niezwiązanych z paliwami kopalnymi. Obecnie przykładowo coraz częściej dostrzegać można instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach. Niejednokrotnie jednak usłyszeć można słowa zwątpienia odnośnie tego, jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Jak się okazuje, nie jest z tym wcale tak źle.

Nasłonecznienie w Polsce a panele słoneczne

Fotowoltaika ma tę przewagę nad kolektorami solarnymi, że jest ona w stanie skutecznie pracować przez cały rok. Nie musimy tutaj martwić się nadchodzącą zimą, która może nieść ze sobą znacznie mniejsze nasłonecznienie. W przypadku paneli fotowoltaicznych jest tak, że nie musimy mieć do czynienia z dużą ilością promieni słonecznych, by panele generowały prąd. Zdaniem producentów musi być po prostu jasno, by panele były w stanie energię wytwarzać. Wiadomo jednak, że energia słoneczna w Polsce w czasie zimy jest znacznie mniejsza, więc przełoży się to częściowo na wydajność naszych instalacji fotowoltaicznych. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej energii elektrycznej nasze panele będą generowały w czasie lata. Warto zauważyć też, że oprócz dużego nasłonecznienia jest wówczas też tak, że po prostu dni są znacznie dłuższe więc i automatycznie czas efektywnego działania paneli fotowoltaicznych będzie znacznie dłuższy.

Jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać?

Pierwsze wersje paneli fotowoltaicznych były niezbyt wydajne w porównaniu z urządzeniami, z jakimi mamy do czynienia obecnie. W szczególności warto podkreślić to, jak świetnie sprawują się panele monokrystaliczne. Ten rodzaj paneli wyróżnia się już samym kolorem, więc łatwo można takie panele rozpoznać. Wersje monokrystaliczne są w kolorze ciemnego granatu lub też zupełnie czarne. Mówiąc o nich, warto podkreślić, że mają one także znacznie większą żywotność niż panele stosowane do tej pory. Do niedawna było standardem, że po jednym roku pracy paneli fotowoltaicznych traciły one około 5% swojej wydajności. Obecnie w przypadku paneli monokrystalicznych ta wydajność spada maksymalnie o 2%. Pamiętajmy jednak, że na nasze panele otrzymamy i tak gwarancję od producenta. W przypadku, gdyby efektywność instalacji za bardzo spadła, to będzie można to zgłosić i poprosić o wymianę wadliwych elementów.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych

Wciąż mnóstwo osób zastanawia się nad tym, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest w ogóle opłacalna. Początkowo może się Wam bowiem wydawać, że na zakup poszczególnych elementów naszej instalacji będziemy musieli wydać całe mnóstwo pieniędzy. Jednak jeśli dokładnie przeanalizujemy, to ile rocznie wydajemy na rachunki za energię elektryczną, to szybko dostrzeżemy, że już po kilku latach cała inwestycja nam się zwróci. Ostatnimi czasy mamy jeszcze jedną ciekawą opcję. Mianowicie mamy teraz możliwość odsprzedawania nadwyżki prądu, jaka zostanie wygenerowana przez naszą instalację fotowoltaiczną. Żeby było to możliwe, to należy podpisać stosowną umowę z naszym dostawcą energii elektrycznej oraz konieczne będzie zamontowanie specjalnego licznika, który będzie mierzył to, ile prądu pozyskaliśmy z sieci oraz ile do niej odsprzedaliśmy. Energia słoneczna w Polsce pozwala na to, aby produkować naprawdę sporo tej nadwyżki. W związku z tym nasza instalacja po prostu będzie sama na siebie zarabiać po jakimś czasie. Najpierw będzie ona musiała oczywiście się spłacić.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Jak już wcześniej wspomniano, wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest największa w czasie lata. Jednak warto podkreślić, że ważny jest tutaj też fakt, gdzie się takie panele zamontuje. Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt w postaci dużej ilości darmowego prądu, to powinieneś poszukać wolnej przestrzeni na południowej stronie swojego dachu. W takim miejscu nasłonecznienie będzie zdecydowanie największe. Poruszając wspomnianą wcześniej kwestię, jaką są panele fotowoltaiczne a pora roku, to warto dodatkowo zaznaczyć, że należy dokładnie sprawdzić, czy miejsce montażu naszych paneli, w jakiej porze dnia nie będzie zacienione. Panele często łączone są ze sobą w sposób szeregowy, więc najsłabszy element może w bardzo dużym stopniu wpływać na efektywność całej naszej instalacji. Zdarza się czasami również tak, że nasz dach nie jest najlepszym miejscem na montaż fotowoltaiki. Wówczas można zamontować panele na specjalnych stojakach do tego przeznaczonych. Tak czy inaczej, warto po prostu w fotowoltaikę inwestować, ponieważ jest to rozwiązanie korzystne dla naszego portfela.