Na jakim dachu można położyć panele fotowoltaiczne?

16.03.2021 | Blog

Dach, na którym zostaną położone panele fotowoltaiczne, musi spełnić pewne wymagania. Zastanawiasz się, czy będzie można zamontować je na budynku, w którym mieszkasz? Przypadkiem, w którym firmy najczęściej odmawiają umieszczenia paneli fotowoltaicznych na dachu, jest jego zła kondycja. Poza tym montaż jest możliwy praktycznie na każdym budynku. Zależnie od sytuacji, wymaga jednak zastosowania różnych rozwiązań. Jakie kryteria musi spełnić Twój dach, aby zainstalować na nim panele słoneczne? 

Panele fotowoltaiczne na dachu – kąt nachylenia

Aby panele osiągały najlepszą wydajność w polskich warunkach, powinny być nachylone pod kątem 20 – 40 stopni. Czy w takim razie zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim nie jest opłacalne? Jeśli kąt nachylenia Twojego dachu jest zbyt mały lub mieszkasz w budynku z płaskim dachem, przy montażu konieczne jest wykorzystanie dodatkowej konstrukcji. Przygotowanie takiego stelażu nie będzie problemem dla firmy montującej, pod warunkiem, że pokrycie dachowe jest wystarczająco wytrzymałe. 

W domach z dachem kopertowym spady często są nachylone pod niestandardowym kątem. Również w takich sytuacjach możliwe jest skorygowanie problemu dzięki dodatkowym stelażom. Panele fotowoltaiczne na dachu kopertowym mogą być również montowane na kilku płaszczyznach dla zapewnienia lepszej wydajności.

Po której stronie dachu montować panele fotowoltaiczne?

Najbardziej korzystne w polskich warunkach jest zakładanie fotowoltaiki po stronie południowej. Takie rozwiązanie zapewni instalacji najlepszą wydajność. Jeśli w swoim domu posiadasz dach spadzisty, którego jedna połać wychodzi na południe, bez problemu zamontujesz na nim panele. W budynkach o płaskim zadaszeniu, które posiadają dostęp do światła od strony południowej, położenie wydajnej instalacji również będzie możliwe. Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne na dachu wschód – zachód? Właściciele tak ustawionych budynków nie muszą rezygnować z fotowoltaiki. Efektywne wykorzystanie energii świetlnej jest możliwe dzięki kilku rozwiązaniom. 

Panele fotowoltaiczne na dachu wschód – zachód często kładzie się na specjalnej konstrukcji, która sprawia, że są zwrócone w stronę południową. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, połacie nie mogą być nachylone pod zbyt dużym kątem. Drugą opcją jest umieszczenie większej liczby paneli, które zapewnią odpowiednią wydajność mimo mniejszej ilości docierającego do nich światła słonecznego. 

Panele fotowoltaiczne na dachu bloku

Jeśli jesteś mieszkańcem bloku, na pewno zastanawia Cię, czy masz szansę na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej. Wciąż niewiele osiedli planuje realizację takich inwestycji. Aby zamontować panele fotowoltaiczne na dachu bloku na własny użytek, musisz otrzymać pozwolenie od spółdzielni mieszkaniowej. W pierwszym kroku konieczne jest uzyskanie informacji na temat tego, czy spółdzielnia zezwala na wykorzystanie części wspólnych budynków do użytku indywidualnego. Jeżeli statut spółdzielni potwierdza taką możliwość, pozostaje Ci złożenie wniosku o pozwolenie na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Korzystną opcją dla mieszkańców bloków jest instalacja fotowoltaiki na balkonie. Należy się jednak upewnić, że nie jest on zacieniony, a dochodząca ilość światła umożliwi wydajne korzystanie z paneli. Pamiętaj, że takie rozwiązanie również musi zostać zatwierdzone przez urzędników. 

Położenie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub kopertowym nie jest problemem. W jakich sytuacjach nie można założyć instalacji PV? Z tego rozwiązania zrezygnować muszą właściciele dachów w złym stanie technicznym oraz tych pokrytych eternitem, poliwęglanem, pleksą lub onduliną. Żywotność paneli to zazwyczaj ok. 40 lat. Jeśli więc podejrzewasz, że Twój dach może wymagać remontu w niedalekiej przyszłości, lepiej dokonać renowacji przed położeniem fotowoltaiki. Rozebranie instalacji i jej ponowne zamontowanie jest możliwe, ale kosztowne. Pracownicy firm oferujących montaż paneli słonecznych z pewnością chętnie podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego dachu.