Na co zwracać uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną?

16.03.2021 | Blog

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Dlatego też znalezienie odpowiedniego wykonawcy, który w sposób profesjonalny zajmie się montażem paneli, może nie być takie łatwe. Z tego względu w tym poradniku dowiecie się, na co zwracać uwagę i czym kierować się w trakcie podejmowania decyzji o wyborze wykonawcy.

Fotowoltaika – jaka firma?

Nieznajomość tematu energii odnawialnej nie oznacza, że należy wybierać pierwszą firmę, na której ofertę trafi się w Internecie. Decydując się na montaż instalacji, podejmujesz się zobowiązania finansowego, które w przypadku zaciągnięcia kredytu będzie ciążyć na Tobie przez wiele lat, dlatego jeżeli chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, to powinien mieć pewność, że panele na pewno będą spełniać swoją funkcję. Najlepsza firma fotowoltaiczna nie zawsze będzie wiązać się z najlepszą reklamą, świetną prezencją i atrakcyjną ceną. Warto poświęcić nawet kilka dni na rozmowy, ewentualne spotkanie i prezentacje, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Jakimi zasadami się kierować?

Jeśli zastanawiasz się, jakie firmy montujące panele fotowoltaiczne są najlepsze, zwróć uwagę na:

  • Certyfikaty pracowników

Każda profesjonalna firma powinna wyszkolić swoich pracowników i potwierdzić  ich kwalifikacje certyfikatami OZE. Warto poprosić właściciela firmy o zaprezentowanie takich dokumentów i potwierdzenie ich autentyczności. Część przedsiębiorców korzysta z podwykonawców, którzy nie zawsze posiadają odpowiednie kwalifikacje, a skutki braku kompetencji mogą uwidocznić się w przyszłości w postaci wielu awarii instalacji fotowoltaicznej.

  • Narzędzia pracy

Oczywistym jest, że nie każdego właściciela przedsiębiorstwa stać na to, by zakupić najwyższej jakości narzędzia do pracy, jednak jeśli firma ma już za sobą pewne doświadczenia i projekty, to powinna posługiwać się narzędziami odpowiedniej jakości. Najlepsza firma fotowoltaiczna wykorzysta takie narzędzia i urządzenia, które zapewnią precyzyjne działanie mechanizmów oraz bezawaryjność całej instalacji.

  • Doświadczenie

W tym przypadku nie chodzi o to, by firmy montujące panele fotowoltaiczne miały na swoim koncie wieloletnią praktykę. Należy wziąć pod uwagę to, że fotowoltaika to stosunkowo nowa branża, w której nie każda dobra firma miała szansę zaistnieć przez choćby kilka lat. Dlatego też doświadczenie należy mierzyć nie liczbą przepracowanych lat, a liczbą wykonanych projektów. Skąd można wziąć informacje o doświadczeniu? Najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie właściciela firmy o przedstawienie przykładowych realizacji. Dobrym miejscem na znalezienie takich informacji mogą być również media społecznościowe i strony internetowe.

  • Referencje/opinie

Jeżeli zastanawiasz się, jaką firmę fotowoltaiczną wybrać, powinieneś z dystansem podejść do opinii oraz referencji publikowanych w Internecie. Istnieje ryzyko, że nie do końca są one prawdziwe. Jednak z pewnością warto się z nimi zapoznać. Jeżeli masz taką możliwość, skontaktuj się z klientami, którzy wcześniej korzystali już z usług danej firmy, być może to Twoi sąsiedzi lub znajomi. Zaufane osoby warto poprosić o wyrażenie opinii.

  • Wielkość firmy

Im większa firma, tym korzystniej się ona prezentuje, ponieważ świadczy to o tym, że dobrze zarabia na siebie i realizuje wiele projektów. Wielkość firmy można mierzyć jej przychodami, liczbą zatrudnionych osób oraz skalą działań.

  • Zakres usług

Jest to bardzo ważne kryterium, które nie tylko świadczy o profesjonalizmie i poziomie obsługi klienta. W ten sposób można uniknąć żmudnego wypełniania dokumentów i szukania informacji. Dobra firma pomoże na każdym etapie realizacji inwestycji, czyli od początkowych pomiarów, przez montaż instalacji, aż po pozyskanie dofinansowania na wykonane panele.

  • Cena

Jest to najmniej ważne kryterium w tym przypadku, lecz również nie bez znaczenia. Najlepsza firma fotowoltaiczna nie musi wcale wykonywać prac za najwyższą cenę. Usługi podobnej jakości różnią się od siebie nawet dziesiątkami tysięcy złotych, dlatego warto wziąć pod uwagę również to kryterium.

Czas na decyzję

Gdy już wiadomo, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze najlepszej firmy wykonującej panele fotowoltaiczne, warto rozpocząć inwestycję. Im szybciej to zrobisz, tym wcześniej zaczniesz czerpać zyski z tego rozwiązania!