Montaż paneli fotowoltaicznych – krok po kroku

16.03.2021 | Blog

Montaż fotowoltaiki to z całą pewnością niełatwe zadanie, jednak przez wzgląd na oszczędności i ochronę środowiska naturalnego, panele słoneczne stają się coraz bardziej popularne. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych – krok po kroku. 

Etapy montażu instalacji fotowoltaicznej

Prawidłowy montaż fotowoltaiki wymaga wykonania go krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Odnalezienie możliwie jak najlepszej lokalizacji na rozmieszczenie Twoich paneli fotowoltaicznych

Najpierw należy skrupulatnie zbadać nieruchomość, aby znaleźć jak najlepsze miejsce do przeprowadzenia montażu instalacji fotowoltaicznej. Pamiętaj, że to, że słońce pada na obszar Twojego dachu lub posesji wcale nie oznacza, że jest to najlepsze miejsce do zainstalowania fotowoltaiki. Nachylenie i kierunek dachu wpływają na wydajność modułów słonecznych. Dlatego też zawsze wybieramy miejsce, które zapewni Twoim panelom maksymalną ekspozycję na słońce przez większą część dnia.

Krok 2: Zbudowanie odpowiedniej platformy do montażu paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Krok drugi polega na przygotowaniu właściwego miejsca na rzecz rozmieszczania modułów. Platformę można zbudować z szyn metalowych lub aluminiowych. Projektujemy systemy montażowe, biorąc pod uwagę dokładną długość i szerokość paneli. Muszą one być wystarczająco mocne, aby mogły wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Zbudowanie platformy wymaga poprowadzenia przewodów z miejsca instalacji do wnętrza Twojego domu, gdzie wytwarzana przez Twoją instalację energia będzie odpowiednio przetwarzana.

Krok 3: Montaż paneli 

Kolejno montujemy panele na platformie za pomocą wsporników, śrub lub zacisków. Rolą akcesoriów jest zapewnienie stabilnego trzymania modułów na platformie. W trakcie tych procesów zachowujemy szczególną ostrożność, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków i uszkodzeń. 

Montaż fotowoltaiki krok po kroku, a kable i bezpieczeństwo instalacji

Krok 4: Okablowanie

Przy pomocy kabli trzeba połączyć ze sobą moduły słoneczne za pomocą złączy lub skrzynki połączeniowej bezpieczników. Przede wszystkim dbamy o to, aby kable były dobrze izolowane. Po zakończeniu podłączamy zewnętrzne okablowanie do wewnętrznych paneli sterowania. Połączenie pozwoli na przepływ energii z odłącznika do regulatora ładowania i baterii w celu przechowywania. Alternatywnie może płynąć z odłącznika do falownika. To, czy moc najpierw wpłynie do kontrolera ładowania, czy do falownika, będzie zależeć od rodzaju zainstalowanego systemu energii słonecznej. Etap okablowania jest kluczowy. Dlatego nie powinieneś przeprowadzać montażu instalacji paneli słonecznych, jeśli nie jesteś wykwalifikowanym technikiem. Zamiast tego warto zatrudnić specjalistów, którzy mają doświadczenie w okablowaniu, aby uniknąć możliwości uszkodzenia systemu.

Krok 5: Uziemienie paneli słonecznych i całego systemu montażowego

Uziemienie paneli słonecznych i systemu montażowego ma kluczowe znaczenie w trakcie montażu fotowoltaiki. Należy zadbać o właściwą ochronę siebie i innych osób przed porażeniem prądem elektrycznym, które może okazać się śmiertelny. Trzeba pamiętać o zapewnieniu sobie skutecznej ochrony przed pożarem, który może być spowodowany przez system. Trzeba także zapewnić ochronę elementów słonecznych przed wyładowaniami atmosferycznymi, ponieważ mogą one wywołać przepięcia. W związku z tym, kolejnym krokiem jest instalacja prętów uziemiających, które powinny pozostać na wysokości mniej więcej sześciu cali nad ziemią. System mocowania składa się z metalu, dlatego należy go uziemić. Centrala alarmowa wewnątrz domu musi być również uziemiona, jeśli nie ma już zainstalowanej sieci uziemiającej.

Krok 6: Podłączenie wszystkich niezbędnych komponentów elektrycznych

Następny krok stanowi prawidłowe podłączenie komponentów elektrycznych. Ponieważ okablowanie, określone przez typ układu słonecznego, jest już na miejscu, montaż paneli fotowoltaicznych z części nie powinien stanowić wyzwania. Jeśli system ma zasilanie bateryjne, liczba poszczególnych komponentów będzie duża. W takim przypadku sprawdzamy, czy połączenia pomiędzy panelami, kontrolerem ładowania, akumulatorem i falownikiem są prawidłowe. Następnie można skierować całą energię, pochodzącą z falownika do głównego panelu sterowania elektrycznego w domu.

Krok 7: Uruchomienie testowe – pierwsza próba działania zainstalowanego systemu

Przed zainicjowaniem uruchomienia testowego należy jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się instalacji. Celem uruchomienia testowego jest upewnienie się, że wszystko działa tak, jak należy. Po zakończeniu całego procesu można wreszcie zacząć czerpać korzyści z fotowoltaicznej energii słonecznej.

Jak widać, aby przeprowadzić montaż fotowoltaiki krok po kroku,trzeba włożyć w to sporo pracy i posiadać specjalistyczną wiedzę. W związku z tym warto powierzyć to zadanie w ręce specjalistów, którzy fachowo zajmą się przeprowadzeniem całej instalacji. Dodatkowo będziesz miał wówczas gwarancję założenia instalacji paneli słonecznych szybko, sprawnie, bezpiecznie, a przede wszystkim, jak najbardziej optymalnie, tak aby pozwoliła Ci ona na osiąganie jak największych oszczędności. Zacznij oszczędzać już dziś, instalując panele fotowoltaiczne przy swoim gospodarstwie domowym, czerpiąc energię elektryczną z zasobów, które oferuje środowisko.