Mikroinwerter, a inwerter – różnice

16.03.2021 | Blog

Co to jest mikroinwerter?Inwerter fotowoltaiczny to niezwykle ważny i niezastąpiony komponent całej instalacji fotowoltaicznej, gdyż pozwala on na wykorzystywanie generowanej energii elektrycznej w naszych domach czy firmach, energii pochodzącej wprost ze słońca

Jakie zadania spełnia, za co odpowiada inwerter w instalacji fotowoltaicznej?
Urządzenia nazywane inwerterami (lub zamienne zwane też falownikami) są urządzeniami odpowiedzialnymi za przetwarzanie energii solarnej (słonecznej) na prąd zmienny, będący wykorzystywany dla urządzeń codziennego użytku.

Podział konwerterów, przetworników solarnych ze względów na różnice techniczne dot. budowy

 Mikroinwertery fotowoltaiczne dzielimy m.in. na:

  • inwertery z jednym lub dwoma trackerami MPP,
  • inwertery posiadające transformator lub nieposiadające transformatora (falowniki z transformatorami), stosowane do współpracy z panelami fotowoltaicznymi amorficznymi. Inwertery nieposiadające transformatora stosuje się do współpracy z panelami monokrystalicznymi,
  • istnieją również tzw. mikroinwertery typu fazowego, np. jednofazowe, dwufazowe, trójfazowe.


Jaki mikroinwerter  wybrać? podejmowanie decyzji na podstawie różnic ich zastosowania oraz samego działania1. Koszty instalacji systemu fotowoltaicznego: 


Instalacja wykonana z paneli fotowoltaicznych (skrót PV) i jednocześnie korzystająca z mikrofalowników będzie dużo droższa od instalacji z użyciem tradycyjnego falownika.

Dzieje się tak, gdyż w przypadku mikroinwerterów fotowoltaicznych (w przeciwieństwie do tradycyjnych inwerterów) instalacja współpracuje tylko z konkretnym typem systemu zasilającego, zatem mogą być one kosztowniejsze, gdyż trzeba wyposażyć zamontowane panele o dodatkowe składowe części systemu solarnego (np. tzw. optymalizatory).2. Dalsza rozbudowa instalacji solarnej: 


Właściwy dobór urządzenia konwertującego napięcie (czyli inwertera) to podstawa każdej instalacji fotowoltaicznej. Zwykle wybór konkretnego urządzenia uzależniony jest od jego maksymalnej mocy generowanej przez instalację paneli słonecznych. Co więcej, dalsza rozbudowa samej instalacji przy standardowym inwerterze, może (ale też nie musi) wiązać się z koniecznością wymiany tego elementu i zaadoptowania go (dopasowania) do nowych warunków pracy z innymi panelami.3. Żywotność sprzętu kontra warunki pogodowe: 


Z reguły mikroinwertery fotowoltaiczne podłączone są do paneli pojedynczo, jako osobne moduły. Dzięki czemu są one mniej obciążone niż klasyczny inwerter fotowoltaiczny, co zdecydowanie przekłada się na ich dłuższą żywotność. Wszakże w przypadku ich ewentualnego uszkodzenia, np. awarii pojedynczego podzespołu można go w prosty sposób wymienić na nowy. Wówczas taka czynność nie wiąże się aż tak z dużym wydatkiem, jaki ma to miejsce podczas wymiany falownika centralnego tradycyjnego).Ważne!

Niestety, każdy medal ma dwie strony, podobnie jest i tutaj. Mikrofalowniki instalowane są na zewnątrz budynków (bezpośrednio pod panelami), a tradycyjne wewnątrz, np. na poddaszu. Ta różnica w montażu sprawia, że te pierwsze urządzenia są bardziej narażone na ekstremalne warunki pogodowe od tych drugich, co może niestety negatywnie wpłynąć na ich żywotność.


4. Monitorowanie i kontrolowanie procesu produkcji prądu:

Urządzenia zaliczane do grupy mikroinwerterów dają możliwość monitorowania ich pracy w całej instalacji, to znaczy w każdym miejscu struktury systemu. Właściwie dzięki nim możliwe jest szybsze zlokalizowanie oraz wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, objawiających się wadliwym działaniem konkretnego elementu lub całej instalacji. Jednakże ze względu na dużą liczbę tych urządzeń, jakże ich ewentualne serwisowanie może być bardziej skomplikowane. Czasami może zachodzić konieczność zdjęcia znacznej części paneli fotowoltaicznych, a są to dodatkowe koszty pracy, gdyż potrzeba do tego wykwalifikowanych osób, mających w tej materii  gruntowne i fachowe rozeznanie techniczne, które jest dodatkowo poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym.

Podsumowanie


Teraz powinieneś już wiedzieć, jaki mikroinwerter czy inwerter zastosować. Znane są Ci również mniej więcej poszczególne różnice w kwestii (wady i zalety) i występujące inne aspekty techniczne. Na podstawie zgromadzonych i podanych tu informacji podejmij stosowny wybór. W razie dalszych pojawiających się u Ciebie wątpliwości zawsze możesz swoją decyzję skonsultować z doradcą ds. fotowoltaiki. Jest to osoba, która na co dzień zajmuje się wdrażaniem, montażem oraz konfiguracją i serwisem systemów złożonych z paneli fotowoltaicznych.