Jak ustawić falownik fotowoltaiczny?

16.03.2021 | Blog

Falownik fotowoltaiczny jest główną częścią całej instalacji. Wybór odpowiedniego modelu oraz jego prawidłowy montaż decyduje o działaniu całego systemu. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak sprawdzić falownik oraz jak go ustawić. 

Czym jest falownik fotowoltaiczny?

Falownik jest to urządzenie, które zamienia prąd stały, wytworzony przez panele fotowoltaiczne, w prąd zmienny, który trafi do instalacji elektrycznej w Twoim domu. Energia, która jest przekazywana do sieci, musi spełniać pewne wymagania. Większość urządzeń korzysta z prądu zmiennego, który posiada częstotliwość 50Hz i napięcie 230V. Falownik zajmuje się zmianą prądu stałego w zmienny o powyżej podanych parametrach. Warto wiedzieć, że koszt tego urządzenia często wynosi około 20% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej. Wybór odpowiedniego falownika jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo oraz stabilność działania całego systemu.

Jak ustawić falownik?

Szukając miejsca do montażu falownika, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Urządzenie to nie może być zamontowane w sąsiedztwie łatwo palnych materiałów oraz w miejscach często uczęszczanych przez inne osoby. Zdarza się tak, że falownik wydaje dźwięki, które mogą irytować mieszkańców. Kolejnym aspektem jest powierzchnia, na której zostanie zamontowany. Musi być ona twarda, a sam falownik powinien być zamontowany w pionowej pozycji. Falowniki, niezależnie od klasy ochrony, jaką posiadają, powinny być montowane w pomieszczeniach wewnętrznych lub przynajmniej pod zadaszeniem. Dzięki temu możemy być pewni, że deszcz lub inne opady atmosferyczne nie wpłyną na pracę uszkodzenia. Warto, aby pomieszczenie było zacienione, co pozytywnie wpłynie na temperaturę pracy urządzenia. Urządzenie powinno być zamontowane tak, aby można było w łatwy sposób odłączyć instalację od zasilania. Ze względu na to, że przez falownik przepływa prąd, powinien on znajdować się w miejscu trudno dostępnym, zwłaszcza dla dzieci.

W jaki sposób działa falownik?

Jedną z najważniejszych części falownika jest układ, który przetwarza napięcie ze stałego na zmienne. Innymi elementami wchodzącymi w skład tego urządzenia są układy, do których podłącza się moduły fotowoltaiczne, układy odpowiadające za sterowanie oraz układ, który zapewnia bezpieczeństwo całej instalacji.

Co warto brać pod uwagę podczas wyboru falownika?

Najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, to renoma producenta oraz warunki i długość udzielanej przez niego gwarancji. Wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę możliwość utrzymania punktu mocy maksymalnej oraz sprawność urządzenia przy częściowym oraz maksymalnym obciążeniu. Certyfikat, który posiada falownik, jest równie ważną kwestią. Możemy się z niego dowiedzieć, czy urządzenie jest wodoodporne oraz w jakim zakresie temperatur może pracować. 

Innymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę, jest łatwość instalacji, autoryzowany serwis w kraju, a nawet język, w jakim została dołączona dokumentacja. Falownik powinien być zgodny z normami oraz przepisami, które obowiązują w Polsce.

Jak sprawdzić falownik?

Czasem zdarza się tak, że falownik pokazuje błąd lub nie działa ze względu na zastosowane zabezpieczenia. Niekiedy również falownik zaczyna wydawać specyficzne dźwięki, czasem też jego temperatura jest zbyt wysoka. Warto w tym momencie skontaktować się ze specjalistą, który wykona odpowiednie pomiary i postawi diagnozę. Zależnie od warunków gwarancji, konieczne będzie wysłanie falownika do producenta, który wykona naprawę odpowiednich modułów. Zlecenie napraw autoryzowanemu serwisowi jest bardzo ważne ze względu na to, że nie utracisz gwarancji oraz będziesz mieć pewność, że zostały użyte części o odpowiednio wysokiej jakości i sprawności. Dzięki temu falownik będzie działał długo i sprawnie.

Jak widać, wybór falownika i jego ustawienie nie należą do najtrudniejszych zadań, jednak warto w tej kwestii zaufać profesjonalnej firmie, której pracownicy posiadają obszerną wiedzę na temat montażu tego typu urządzeń. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję udanej inwestycji!