Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

16.03.2021 | Blog

Branża budownictwa garściami czerpie z możliwości, które dają nam odnawialne źródła energii. Każdy z nas zetknął się z elektrowniami wiatrowymi czy gorącymi źródłami wykorzystującymi potencjał energii geotermalnej. Jednak nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę, że przydomowa elektrownia może być częścią budownictwa jednorodzinnego i ogromnym odciążeniem dla naszego budżetu domowego. Darmowy prąd ze słońca jest efektem pracy paneli fotowoltaicznych, a na montaż całej instalacji możemy uzyskać spore dofinansowanie.

Fotowoltaika – czym jest, jak działa?

Jeszcze do niedawna wykorzystywanie energii z promieni słonecznych w instalacjach domowych kojarzyło nam się jednoznacznie z panelami solarnymi, dzięki działaniu których inwestor uzyskiwał ciepłą wodę. Fotowoltaika idzie o krok dalej. Dzięki montowanym szeregowo na dachach panelom fotowoltaicznym energia słoneczna zostaje przekształcona w energię elektryczną, dzięki której możliwe jest zasilenie całego gospodarstwa domowego bez czerpania prądu z ogólnodostępnej sieci dystrybucyjnej. Oznacza to całkowitą niezależność energetyczną, a przy tym wyjątkową dbałość o środowisko. Jako inwestorzy decydujący się na instalację fotowoltaiczną zmniejszamy emisję zanieczyszczeń-panele fotowoltaiczne nie emitują bowiem dwutlenku węgla. Dokładamy zatem sporą cegiełkę w zahamowaniu  gwałtownych zmian klimatycznych, z którymi od lat boryka się nasza planeta. By inwestycja dobrze działała, konieczne jest jednak odpowiednie wyliczenie uzysku energii z ogniw fotowoltaicznych.

Domowa elektrownia-  czy to się opłaca?

Obecnie dostępne programy dofinansowań dla instalacji fotowoltaicznych sprawiają, że cała inwestycja szybciej się zwraca, a my zyskujemy finansowe wsparcie nawet na poziomie powyżej 80 procent! Co więcej-jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej wytworzonej energii np. z powodu absencji, jest ona przekazywana do sieci publicznej przez dwukierunkowy licznik, którego montaż leży w całości po stronie odpowiedniego dystrybutora. Jeśli nasza instalacja nie przekracza 10kW nadwyżkę możemy odebrać w 80 procentach. Rozliczenie z dystrybutorem odbywa się w formie bezgotówkowej-nie kupi on od nas energii elektrycznej, ale ją dla nas przechowa, stając się pewnego rodzaju magazynem. Na korzyść fotowoltaiki przemawia także fakt, że całą inwestycję możemy odliczyć od podatku. Warto zwrócić uwagę również na aspekt niewyczerpalności energii słonecznej – jest to paliwo energetyczne, które nigdy się nie skończy i do którego dostęp mamy w każdej porze roku. By cieszyć się oszczędnościami w budżecie domowym, musimy jednak pamiętać, by projektant odpowiednio wyliczył i ocenił nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, by móc dobrać do instalacji panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy.

Ile prądu ze słońca potrzebujemy, czyli określamy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną

Szacując nasze zapotrzebowanie na prąd ze słońca, musimy pamiętać by nie doszło do sytuacji, w której moc paneli jest niewystarczająca i konieczne będzie czerpanie energii elektrycznej z sieci publicznej. Jest to scenariusz, przez który nasza instalacja będzie nieopłacalna i nam się nie zwróci. Nasze zapotrzebowanie na prąd łatwo oszacujemy przy pomocy archiwalnych rachunków, a w przypadku nowego budynku, na podstawie obliczonego na potrzeby projektu budowlanego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Jeśli interesuje nas, ile prądu w danej chwili wyprodukuje nasza instalacja fotowoltaiczna należy dokonać obliczenia tzw. uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej. Jak obliczyć uzysk energii z paneli fotowoltaicznych? Aby tego dokonać, należy znać cztery podstawowe parametry potrzebne do obliczeń: nasłonecznienie (kWh/m2), współczynnik korekcyjny, moc modułów (kWh) oraz współczynnik wydajności instalacji fotowoltaicznej uwzględniający poziom strat. Iloczyn tych wartości należy podzielić przez natężenie promieniowania słonecznego, które zazwyczaj przyjmuje się na 1kW/m2. W ten sposób dobierzemy moc do naszych oczekiwań i domu.