Fotowoltaika – ile kW potrzeba, by pokryć roczne zapotrzebowanie nieruchomości?

16.03.2021 | Blog

Decydując się na montaż paneli słonecznych, a w rezultacie pełne uniezależnienie energetyczne, należy najpierw znać odpowiedź na kilka pytań. Przede wszystkim trzeba poznać wartość – fotowoltaika kW/m2. Oznacza to ile paneli wytwarza 1kW energii i jaką powierzchnię zajmie cała instalacja solarna. Przed poznaniem odpowiedzi na to pytanie, należy dowiedzieć się najpierw, jak dużo prądu zużywa rocznie dom czy przedsiębiorstwo, oraz jak wygląda rozliczanie z zakładem energetycznym w przypadku generowanej nadwyżki. 

Fotowoltaika – ile kW zużywa mój dom?

Podstawowym krokiem w celu ustalenia, czy fotowoltaika 40kW to większa opłacalność niż zdecydowanie się na instalację fotowoltaiczną 10kW lub 20kW, to weryfikacja rocznych rachunków za prąd, a najlepiej nawet z kilku ostatnich lat. Oczywiście w przypadku kiedy wraz z montażem, chcemy wymienić cały system grzewczy naszego domu, lub odwrotnie zamieniamy sprzęt kuchenny na bardziej energooszczędny, należy również oszacować nadwyżkę lub obniżenie zużycia energii.

Kiedy chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne w nieruchomości będącej dopiero w trakcie budowy i nie jesteśmy w stanie zweryfikować nieistniejących jeszcze rachunków, warto nawiązać kontakt z sąsiadami w celu weryfikacji zużywanej przez niech energii, uwzględnić liczbę domowników oraz samą lokalizację inwestycji. 

Fotowoltaika 10kW – ile wyprodukuje?

Wybrana przez nas wartość nie jest tu przypadkowa, gdyż to właśnie instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10kW najczęściej w zupełności pokrywają zapotrzebowanie domu wolnostojącego. Wiąże się to również z faktem upustu ze strony zakładu energetycznego, który w tym wypadku wynosi 80%. Ale o co właściwie chodzi z tym upustem fotowoltaiki 10kW w zależności od tego ile wyprodukuje energii?

Trzeba zacząć od tego, że w okresie silnego nasłonecznienia panele słoneczne produkują zazwyczaj więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć. Jej nadmiar trafia do elektrowni, skąd w przypadku kiedy fotowoltaika nie przekracza 10kW otrzymujemy 80% wyprodukowanego przez panele prądu, a w przedziale od 10 do 50kW, wartość ta wynosi 70%. 

Samą nadwyżkę osoba posiadająca przydomową mikroelektrownię, może odebrać w przeciągu roku od wpłynięcia jej do elektrowni. Wiele ludzi może się burzyć, że fotowoltaika 40kW to mniejsza opłacalność niż zdecydowanie się na montaż mniejszej ilości paneli. Nie można przyznać jednak racji temu stwierdzeniu, ponieważ to oszacowanie wartości fotowoltaiki kW/m2, jest czynnikiem determinującym opłacalność samej instalacji.

Fotowoltaika – jak obliczyć kw/m2?

Przyjmuje się, że 3 panele słoneczne, które generują moc wynoszącą 1kW, zajmują powierzchnię 4,5m2. Łatwo w tym wypadku obliczyć, że fotowoltaika 10kW, to zapotrzebowanie powierzchniowe wynoszące 45m2. W przypadku kiedy fotowoltaika 40kW to większa opłacalność, gdyż tyle energii zużywa gospodarstwo czy przedsiębiorstwo, wartość ta wyniesie prawie 200m2. 

W grę wchodzi również pobierane przez zakład energetyczny 20 lub 30% energii, co trzeba uwzględnić jeszcze przed instalacją solarów. Jeśli zapotrzebowanie naszej nieruchomości pokryłaby instalacja o mocy 3kW, to trzeba dodać do tej wartości 20%, których nie otrzymamy z nadwyżki od elektrowni. 

Kiedy nie mamy możliwości, by dach naszego domu zmieścił instalację pokrywającą jego potrzeby energetyczne, warto zdecydować się na montaż paneli słonecznych na gruncie. Oczywiście sama działka również musi spełniać wymagania, takie jak duże nasłonecznienie i powierzchnia, a prace przekopowe i postawienie konstrukcji to dodatkowe koszty. Jednak w przypadku takiej formy montażu fotowoltaiki 10kW lub większej, możemy lepiej dostosować sam kąt paneli do promieni słonecznych, czym powinniśmy obniżyć zapotrzebowanie na ich ilość. 

Prawidłowe dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej

Warto sprostować stwierdzenie, że montaż instalacji z nadwyżką jest zdecydowanie lepszy niż zdecydowanie się na niewystarczającą ilość paneli. Bardzo dużo osób również przy wymianie urządzeń przeszacowuje zapotrzebowanie, czym zwiększają tylko czas zwrotu inwestycji. Panel lub kilka zawsze można dołożyć, by całkowicie uniezależnić się od rachunków z zakładu energetycznego. 

Jeśli sami nie chcemy dokonywać obliczenia, można skorzystać z darmowego doradcy w wybranej przez nas firmie, który za nas wykona pracę sumowania rachunków, jak i doradzi jaka instalacja byłaby dla naszego domu najlepszym rozwiązaniem.