Fotowoltaika czy solary – co wybrać?

16.03.2021 | Blog

Inwestorzy, którzy poważnie rozważają możliwość czerpania korzyści z odnawialnych źródeł energii zdecydowanie najczęściej chcą, aby tym źródłem było słońce. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stosowanie paneli słonecznych już się upowszechniło, a te raczej nie należą do rzadkości – ich widok na dachu czy na działce nikogo specjalnie nie dziwi. Pierwszą i najbardziej podstawową kwestią, jaka wiąże się z instalacją paneli słonecznych jest wybór, jakiego typu ma to być instalacja – co lepsze, fotowoltaika czy solary? Pozornie mogłoby się wydawać, że te dwa rozwiązania są identyczne, w praktyce jednak już na starcie dobrze jest wiedzieć, jak bardzo się od siebie różnią. 

Fotowoltaika a solary- różnice oraz podobieństwa

Najbardziej oczywistym, wspólnym mianownikiem obu systemów jest to, że oba wykorzystują energię odnawialną płynącą ze słońca. Obie technologie można więc zaliczyć do całkowicie ekologicznych, obie można też traktować jako swego rodzaju inwestycję, która pozwoli zmniejszać koszty zamieszkiwania w budynku – chociaż każda na trochę inny sposób. Zastanawiając się, co lepsze: fotowoltaika czy solary, przede wszystkim warto wiedzieć, co będziemy w stanie wyprodukować za pomocą jednego i drugiego rozwiązania. W pierwszym przypadku fotowoltaika pozwala na produkcję prądu. Energia płynąca ze słońca zostaje poprzez całą instalację przetransferowana na prąd elektryczny, który jest tak dostosowywany, aby możliwe było zasilanie nim wszystkich urządzeń elektrycznych w gospodarstwie. W przypadku kolektorów słonecznych jest inaczej, stanowią one niejako uproszczoną wersję, gdzie w instalacji magazynowane i produkowane jest ciepło. Można je spożytkować głównie do podgrzewania wody, która jest nam potrzebna na przykład do kąpania. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że w przypadku kumulowania ciepła, efektywność instalacji mającej na celu podgrzewanie wody będzie znacznie mniejsza w miesiącach zimowych, a w miesiącach letnich będziemy mieć do czynienia z jej nadmiarem, którego być może nie będziemy w stanie wykorzystać. 

Co lepsze: solary czy fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna daje znacznie większe pole manewru inwestorowi. Szacuje się również, że w przypadku fotowoltaiki można znacznie szybciej osiągnąć zwrot z inwestycji niż w przypadku zwykłych kolektorów. Bardzo istotnym aspektem jest to, że przy fotowoltaice możemy zgromadzić całą pobraną energię w letnich miesiącach i przetworzyć ją z prądu stałego na zmienny, aby potem móc czerpać korzyści z tej nadwyżki w miesiącach zimowych, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż nadmiaru energii do sieci, co również działa na korzyść inwestora. W przypadku energii cieplnej gromadzonej w kolektorach nie ma takiej możliwości. Analizując, co lepsze: solary czy fotowoltaika warto wziąć pod uwagę, że to drugie rozwiązanie może zapewnić nam niezależność energetyczną. 

Co jeszcze warto porównać? 

Jeśli chodzi o wygląd obu instalacji, to są one zazwyczaj umieszczane w tym samym miejscu, czyli na dachu, tam, gdzie nasłonecznienie jest najsilniejsze. Jeśli jednak powierzchnia lub typ dachu na to nie pozwala, obie instalacje mogą znaleźć się po prostu na działce, zamontowane w odpowiedni sposób. Istotne jest ułożenie paneli zgodnie z kierunkami świata, a ich kąt nachylenia zgodnie z kierunkiem padających promieni słonecznych.

Warto oczywiście przeanalizować także poszczególne elementy, z których składają się fotowoltaika i solary. Różnice w ilości elementów całej instalacji są tak naprawdę niewielkie, ale instalacja fotowoltaiczna będzie przede wszystkim wyposażona w falownik, a więc ten element, który pozwala na zmianę prądu stałego w naprzemienny, czyli taki, jaki jest wykorzystywany do urządzeń elektrycznych. Zastanawiając się, co lepsze: solary czy fotowoltaika, trzeba również mieć taką świadomość, że to drugie rozwiązanie będzie droższe i będzie oznaczało znacznie większą inwestycję. Mając więc określony budżet, warto wcześniej oszacować koszty zarówno jednej, jak i drugiej inwestycji, dodatkowo biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię cieplną oraz elektryczną w budynku.