Co wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

16.03.2021 | Blog

Panele fotowoltaiczne to solidna konstrukcja, która stworzona jest zaledwie z kilku ruchomych części. Na ich budowę składa się stal nierdzewna, służące do izolacji i ochrony pleksi. Właśnie dlatego fotowoltaika może pracować przez długie dekady bez awarii i znacznych uszczerbków na jakości. Warto jednak wiedzieć, że żywotność paneli fotowoltaicznych spada wraz z upływem lat. Chociaż najstarsza tego typu instalacja na świecie dobiega właśnie sześćdziesiątki, musimy liczyć się z tym, że z czasem wydajność naszych paneli słonecznych spadnie. Podpowiadamy,  jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i ją usprawnić. 

Jaka jest w istocie trwałość paneli fotowoltaicznych?

Jednym z najczęstszych pytań, które zadają sobie potencjalni właściciele instalacji fotowoltaicznych, jest to, jak długo będą one nam służyły. Nie ma w tym nic dziwnego. Inwestycja w panele PV nie jest tania, dlatego najczęściej zależy nam na tym, aby pracowały one jak najdłużej, a tym samym generowały jak największe oszczędności. We współcześnie montowanych instalacjach sprawność ogniw fotowoltaicznych sprawia, że mogą one pracować bezawaryjnie przez dekady. Natomiast żywotność paneli fotowoltaicznych w praktyce zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to jakość samej konstrukcji oraz jej lokalizacja. 

Pełna ocena żywotności fotowoltaiki jest trudna, głównie ze względu na to, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie technologiczne. Chociaż na Zachodzie funkcjonują panele słoneczne, które weszły w życie wiele dekad temu, trudno porównywać je z jakością dzisiejszych instalacji w Polsce. To jak długo będą one działały sprawnie, zależy od procesu produkcyjnego. Jeżeli fotowoltaika nie posiada wad fabrycznych i nie jest wystawiona na działanie ekstremalnych warunków pogodowych, jej żywotność powinna być długa i wynosić całe dziesięciolecia. Jest to znacznie więcej, niż przewiduje gwarancja, która zazwyczaj określa okres dziesięciu do piętnastu lat. Eksperci są zdania, że modele paneli fotowoltaicznych, które powstawały w pierwszej dekadzie XXI wieku, mogą liczyć na żywotność około dwudziestu pięciu lat. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie konstrukcje, z którymi mamy do czynienia obecnie mogą przetrwać nawet cztery dekady. 

Spadek sprawności paneli fotowoltaicznych w praktyce

Nie da się jednak ukryć, że sprawność paneli fotowoltaicznychmusi zmniejszać się z czasem. Jest to jedna z największych wad tej instalacji. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku współcześnie montowanych paneli PV, które są zaawansowane technologicznie, spadek wydajności jest naprawdę niewielki. To, jaka jest jego dopuszczalna wysokość, określa gwarancja na uzysk, którą otrzymujemy od producenta. 

Największe straty w efektywności instalacji następują przez kilka pierwszych pięciu do dziesięciu lat. Dotyczy to wszystkich rodzajów paneli, także tych zaawansowanych technologicznie. W kolejnych latach ten spadek wydajności zacznie stopniowo maleć. Stopniowa degradacja pierwotnej mocy jest naturalnym zjawiskiem. Czy istnieją zjawiska, które mogą przyspieszyć ten proces? Niestety tak. Najczęściej zaliczamy do nich duże natężenie promieniowania UV oraz ekstremalne warunki atmosferyczne. O ile w przypadku tego pierwszego nie musimy się za bardzo martwić, ponieważ poziom promieniowania UV w naszej strefie klimatycznej jest stosunkowo niski, o tyle ekstremalna pogoda może zaskoczyć, szczególnie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Na jakość fotowoltaiki może wpływać zamarzająca stała woda czy chociażby gradobicia. 

Jak zwiększyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Czy istnieje sposób na spadek wartości paneli fotowoltaicznych? Naukowcy prześcigają się w różnego rodzaju rozwiązaniach. Jednym z bardziej skutecznych jest połączenie paneli dwustronnych z mechanizmem śledzenia słońca. Panele PV wzmacnia się wówczas specjalnymi czujnikami, które śledzą położenie słońca i ustawiają się pod odpowiednim kątem. Zapewnia to zoptymalizowanie zużywania się paneli oraz wzmacnia ich efektywność. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że spadek efektywności wpisany jest w naturalny proces starzenia się paneli fotowoltaicznych. Najszybszy proces degradacji toczy się przez pierwszych kilka lat, następnie zwalnia. Nowoczesne panele słoneczne są w stanie działać bezawaryjnie i skutecznie przez wiele dekad. Nawet pomimo ich stopniowego zużywania się generują wiele oszczędności. Warto po prostu wybierać dobrej jakości panele od sprawdzonych producentów. Da nam to najwyższą gwarancję jakości i bezpieczeństwa.