5 czynników, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych

16.03.2021 | Blog

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne i alternatywne źródło energii. To idealne rozwiązanie, dzięki któremu możemy być niezależni energetycznie. Rozwiązanie to jest również ekologiczne, ponieważ dzięki niemu ilość emitowanych do środowiska zanieczyszczeń zostaje ograniczona. Ogniwa fotowoltaiczne bezsprzecznie mają wiele zalet, jednak w dalszym ciągu wśród pewnej grupy konsumentów nie wzbudzają one zaufania. Wszystko jest spowodowane tym, że ogromna liczba osób myli wydajność paneli fotowoltaicznych ze sprawnością ogniw fotowoltaicznych. W naszym artykule wyjaśnimy Ci różnicę pomiędzy tymi dwoma zagadnieniami oraz dowiesz się, jakie czynniki najbardziej wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Sprawność ogniwa fotowoltaicznego a wydajność paneli fotowoltaicznych

Sprawność ogniw fotowoltaicznych to termin odnoszący się do parametrów technicznych modułów fotowoltaicznych, z których składa się panel fotowoltaiczny. Mówiąc w prosty sposób: sprawność ogniwa fotowoltaicznego to jego aktywność, na którą ma wpływ np. materiał, z którego zostało wykonane ogniwo oraz rodzaj powłoki antyrefleksyjnej.

Natomiast wydajność to sformułowanie dotyczące pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Sprawność ogniw fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Im większa efektywność modułów, tym większa jest wydajność danej instalacji. Należy również pamiętać, że na wydajność paneli fotowoltaicznych mają wpływ różne czynniki zewnętrzne, na które nie zawsze mamy wpływ.

Czynniki wpływające na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Istnieje wiele czynników wpływających na wydajność paneli fotowoltaicznych, jednak wymienimy pięć, które najczęściej powodują spadek pracy i uzysku energii.

  1. Montaż – źle zamontowana instalacja potrafi znacznie wpłynąć na ilość wytwarzanej energii przez panele fotowoltaiczne. Wystarczy np. aby instalacja była położona po innej stronie niż południowa, a wydajność paneli fotowoltaicznych będzie znacznie niższa niż w założeniach.
  2. Nasłonecznienie – od niego w dużej mierze zależy wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Ilość słonecznych dni na danym obszarze przekłada się na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Na podstawie nasłonecznienia przyjmowanego dla naszego położenia geograficznego możemy wyliczyć rzeczywistą wydajność paneli fotowoltaicznych dla polskich warunków.
  3. Pogoda – czyli zmiana temperatur, zachmurzenia oraz, ogólnie rzecz ujmując, warunki atmosferyczne wpływają na wydajność ogniw fotowoltaicznych. Nie mogą bowiem zostać przegrzane ani zbytnio wychłodzone, gdyż negatywnie wpływa to na pracę ogniwa. Przy zakupie paneli fotowoltaicznych zawsze otrzymujemy instrukcję, która zawiera informacje, jakie warunki oraz parametry muszą zostać spełnione, aby instalacja pracowała w optymalny sposób. Zakłada się, że temperatura ogniwa nie może być większa niż 25°C.
  4. Orientacja i nachylenie dachu oraz paneli fotowoltaicznych – wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest w dużej mierze zależna od tych czynników. Panele powinny znajdować się na południowej części dachu, gdyż przyjmuje się, że ta strona jest najbardziej nasłoneczniona w trakcie dnia. Kąt nachylenia również ma ogromne znaczenie w naszej strefie klimatycznej. Pozycja słońca zmienia się wraz z porą roku, dlatego kąt nachylenia paneli również powinien się zmieniać, aby uzyskać maksymalną ilość energii, ale jeśli nasza instalacja zostanie ustawiona pod kątem 30°, to możemy uzyskać zadowalający nas uzysk energii niezależnie od pory roku.
  5. Zacienienie – przyjęło się, że im większe zacienienie, tym mniejszą ilość prądu się uzyskuje. Najczęściej przyczyną zacienienia jest wysoki komin, latarnia uliczną bądź drzewa, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości położyć instalację na takiej części dachu, aby zacienienie było jak najmniejsze.

Wbrew sceptycznym opiniom wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest naprawdę wysoka. W naszym regionie jest to opłacalne pomimo wielu czynników, które mogą spowodować spadek wydajności, a co ciekawsze, wydajność paneli fotowoltaicznych w naszym kraju jest dużo lepsza, niż u światowego lidera w generowaniu energii elektrycznej z energii słonecznej (Niemiec).